۷ حوزه‌ کاری که نیاز بیشتری به دورکاری دارند

۷ حوزه‌ کاری که نیاز بیشتری به دورکاری دارند

نویسنده و مترجم: رضا جلالی

تا به حال مطالب بسیاری درباره ی دورکاری منتشر کرده ایم و به بررسی جنبه های مختلف آن و همچنین معرفی بعضی از حوزه هایی که به نیروی دورکار نیاز دارند پرداخته ایم. اما این سبک کاری همچنان در حال رشد است و نمی توان گفت در دوران پساکرونا، مانند بسیاری از محدودیت هایی که این به سبب گسترش این بیماری به وجود آمده بودند، دورکاری هم کنار گذاشته می شود. در واقع، شاید اصلا درست نباشد که دورکاری را محدودیت به شمار بیاوریم. اگر بخواهیم عمیق تر به این موضوع نگاه کنیم، دورکاری یک سبک کاری و زندگی متفاوت با ساختار خشک و غیرمنعطف اداری است که سال هاست در جوامع مختلف مرسوم است.

متاسفانه این ذهنیت اشتباه برای بسیاری از مردم شکل گرفته که دورکاری فقط به حوزه های مرتبط با فناوری اطلاعات و تکنولوژی محدود است و فقط این حوزه ها فرصت دورکاری را برای کارکنان خود فراهم می کنند. افراد تحصیل کرده و با تجربه در حوزه هایی مانند بانکداری و امور مالی، درمان، هنر، ادبیات، رسانه، خدمات تجاری، خدمات مشاوره و بسیاری از حوزه های دیگر می توانند سبک دورکاری را برای خود انتخاب کنند و با تکیه بر تخصص خود، به فراتر از کسب و کارهای محلی فکر کنند و در سطح بین المللی کسب درآمد داشته باشند.

در ادامه شما را با چند حوزه آشنا می کنیم که نیاز روزافزونی به نیروهای دورکار دارند و فرصت ها و ظرفیت های بسیاری را به کارکنان خود ارائه می کنند:

۱. خدمات مشتریان

فرقی ندارد که کسب و کار مورد نظر محصول محور باشد یا خدمات محور، اغلب کسب وکارها به یک تیم ارتباط با مشتریان نیاز دارند تا مشکلاتی که برایشان پیش می آید را حل کنند یا به آن ها نحوه ی استفاده از خدمات و محصولات را آموزش دهند. در نتیجه، خدمات مشتریان آنلاین به یک جایگاه شغلی پرتقاضا تبدیل شده است.

شما می توانید با داشتن مهارت های نرم و تمایل به یادگیری، فارغ از محل زندگی خود، در یک تیم خدمات مشتریان استخدام شوید. به علاوه، حتی ممکن است برای فعالیت در پست یک راهنمای معمولی یا پشتیبان فنی، نیازی به تحصیلات دانشگاهی هم نداشته باشید.

تمام چیزی که برای شروع کار نیاز دارید یک اتصال اینترنت پایدار، یک رایانه یا لپ تاپ و یک هدفون با کیفیت مناسب است. همچنین، حضور در تیم خدمات مشتریان می تواند اولین قدم برای ورود به هر کسب و کار و آشنایی با فعالیت ها و سیاست های کلی آن باشد.

۲. بانکداری و امور مالی

اگر حساب و کتاب تان خوب است و می توانید با نرم افزارهای مالی کار کنید، دورکاری در حوزه های مالی و بانکی، مانند مشاور مالی، مشاور سرمایه گذاری، مشاور نقل و انتقالات تجاری، مدیر پشتیبانی خدمات مالی و … می تواند انتخابی مناسب برای شما باشد. بیشتر مشاغل مرتبط با امور مالی و بانکی به حضور فیزیکی در محیط کار نیاز ندارند و امکان دورکاری برای آن ها فراهم است. در این شرایط، کنفرانس های تلفنی و ویدیویی معمولا برای هماهنگی کارها بین اعضای تیم کفایت می کنند.

۳. سلامت و درمان

اپلیکیشن های تناسب اندام، پخش زنده و تماس های ویدیویی بخش جدیدی را در حوزه خدمات سلامت و درمان ایجاد کرده اند. افرادی که به دنبال دریافت خدمات در این حوزه هستند، می توانند به بهترین متخصصان در سراسر جهان دسترسی داشته باشند و با کمک تکنولوژی از آن ها آموزش و مشاوره دریافت کنند.

فرقی ندارد خدمت مورد نظر مشاوره ی سلامتی، جلسه ی روان درمانی یا کلاس زومبا باشد، می توانید همه ی این خدمات را به سادگی و مستقیما از دفتر کار خانگی خود به مشتریان ارائه کنید. همچنین می توانید برای بسیاری از وب سایت های فعال در بخش سلامت و درمان به دورکاری مشغول شوید، وب سایت شخصی خود را داشته باشید و کسب و کار خودتان را شروع کنید یا از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و یوتیوب برای معرفی خدمات خود کمک بگیرید.

۴. داروشناسی

اگر در رشته ی داروسازی یا رشته های مرتبط با آن تحصیل کرده اید، می توانید به عنوان نیروی دورکار در موقعیت هایی مانند دستیار داروشناسی کلینیکی، متخصص دارویی، مدیر کیفی داروسازی، سم شناس و … مشغول به کار شوید. دورکاری در این بخش ها به این معنی است که شما مسئول بررسی اسناد رگلاتوری، برنامه ریزی یا گزارش از مدل های دارو-بیماری، تحلیل داده های کلینیکی و آموزش های کلینیکی خواهید بود.

فایزر، جانسون اند جانسون، مرک، نوارتیس و سایر شرکت های بزرگ داروسازی جهان، موقعیت های دورکاری مرتبط با این حوزه را در اختیار علاقه مندان قرار می دهند. همچنین، اگر پیش از این تجربه ی همکاری به عنوان پزشک تحقیقاتی در یکی از شرکت های داروسازی را داشته اید، می توانید به موقعیت های دورکار این حوزه فکر کنید. این نوع موقعیت ها معمولا سخت هستند و به زمان اختصاصی و فضای مناسب برای کار نیاز دارند.

۵. علوم پزشکی

نگارش پزشکی و نسخه نویسی یکی از محبوب ترین حوزه های دورکاری در بخش سلامت است. اما این روزها موقعیت های بسیار دیگری هم برای دورکاری پزشکان و پرستاران وجود دارند. پست های مختلفی مانند پزشک مشاور، پرستار فیزیوتراپیست دورکار، تریاژ تلفنی، درمان از راه دور (تله مدیسن)، رابط علوم پزشکی، متخصص آموزش پزشکی و … از جمله موقعیت هایی هستند که می توان با اتکا به تحصیلات و تجربه، از خانه آن ها را انجام داد.

در حالی که بیشتر مشاغل دورکار در حوزه ی پزشکی به آموزش های رسمی نیاز دارند، نگارش پزشکی به این پیش نیازها احتیاج ندارد. نویسنده های فنی ماهر یا کسانی که پیش زمینه ای از زیست پزشکی دارند هم می توانند در این موقعیت ها مشغول شوند.

۶. هنر و سرگرمی

افرادی با پیش زمینه ی تحصیلات هنری و علاقه مند به سرگرمی و رسانه می توانند در موقعیت هایی مانند تبلیغات، کپی رایتینگ، طراحی لباس، ویرایش ویدیو، طراحی گرافیک، طراحی روی کاغذ و طراحی مدل های سه بعدی، انیمیشن سازی، ویرایش تصویر، پردازش تصویر، تصویرگری، نمایش نامه نویسی، بازاریابی شبکه های اجتماعی و … فعالیت کنند.

بعضی مشاغل این حوزه بیشتر از این که به آموزش و تجربه وابسته باشند، به استعداد و تخصص فرد بستگی دارند. در این حوزه مرزی برای تازه کارها وجود ندارد و شما می توانید به عنوان یک تازه کار هم درآمد مناسبی داشته باشید، البته تا زمانی که استعداد داشته باشید و کار را به موقع تحویل دهید.

اگر دوزبانه هستید و تجربه ی کار در حوزه های زبانی را دارید، می توانید در وب سایت هایی که به دنبال مترجم دورکار، مترجم شفاهی دورکار، هنرمند صداگذار و … هستند مشغول شوید. این مشاغل هم می توانند به نوعی شبیه به فریلنسینگ باشند.

۷. مسائل حقوقی

بسیاری از دوندگی های حقوقی صرف تشکیل پرونده، تایید اطلاعات، دنبال کردن جزئیات پرونده، کار روی قراردادهای مشترک، سروکله زدن با ادارات دولتی، کاغذ بازی ها، موافقت با قوانین و ظوابط و … می شوند. همه ی این ها نیاز به دانش قانونی دارند، اما بیشتر آن ها نیاز به حضور فیزیکی وکیل در دفتر ندارند و می توان از فرصت دورکاری برای ارائه ی خدمات حقوقی تخصصی استفاده کرد.

وکالت دورکار دعاوی قضایی، مشاور حقوقی شرکت ها، وکالت دورکار قراردادهای تجاری، وکالت توافق نامه ها، وکالت مشاجرات قضایی، وکالت دورکار بررسی پرونده ها و … بعضی از موقعیت های حقوقی هستند که امکان دورکاری برای آن ها فراهم است.

دورکاری سبک زندگی آینده است

کلید اصلی یافتن یک پست دورکار در حوزه ی تخصصی خود این است که به پروفایل کاری خود نگاه کنید و ببینید با توجه به توان و تجربه ی شما، امکان فعالیت در چه موقعیت هایی برای تان وجود دارد و آیا این فعالیت ها امکان انجام به صورت دورکاری را دارند؟ حتی اگر حس می کنید تجربه و دانش کافی را ندارید، بهتر است سعی کنید موقعیتی را پیدا کنید و کار خود را شروع و به تدریج مهارت ها و دانش خود را ارتقا دهید.

با توجه به این که بسیاری از صنایع در حال روی آوردن به دورکاری هستند، این سبک کاری از هر زمانی محبوب تر شده است. اگر هنوز درباره ی دورکاری مردد هستید، بهتر است از دوره های آنلاین مختلفی که وجود دارند برای ارتقا دانش خود در حوزه فناوری و ارتقا مهارت های مورد نیاز دورکاری استفاده کنید.

منبع: فرصت‌امروز

Check Also

هوش مصنوعی ModelScope ویدیوهای کوتاه در پاسخ به درخواست‌های متنی منتشر می‌کند

هوش مصنوعی ModelScope ویدیوهای کوتاه در پاسخ به درخواست‌های متنی منتشر می‌کند

یک سیستم هوش مصنوعی خلاقانه جدید به نام ModelScope اکنون ویدیوهای کوتاهی را در پاسخ به درخواست‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *