یک ایرانی «ربات تحویل کالا بدون دخالت انسان» تولید کرد

یک ایرانی «ربات تحویل کالا بدون دخالت انسان» تولید کرد

یک ایرانی موفق به تولید ربات تحویل کالا با کمک هوش مصنوعی و بدون دخالت انسان شد.

به گفته این استارت آپ، Serve Robotics – یک شرکت Uber که ربات های تحویل پیاده رو می سازد – نسل بعدی ربات های خود را به کار گرفته است که می توانند برخی از بسته‌های تجاری را بدون حضور انسان تحویل دهد. این بدان معناست که در حوزه‌های طراحی عملیاتی خاص یا مناطق دارای حصار جغرافیایی، Serve به اپراتورهای راه دور برای کمک به روبات‌ها یا دنبال‌کنندگان پشت ربات‌ها برای ایمنی متکی نخواهد بود.

اکثر شرکت‌های این صنعت، مانند کوکو و کیوی‌بات، به اپراتورهای راه دور تکیه می‌کنند تا تحویل‌های خودران را نظارت کنند و در صورت توقف یا نیاز به کمک، رانندگی را بر عهده بگیرند، بنابراین نقطه عطف Serve در واقع گامی به سوی پیشرفت در تحویل رباتیک است.

ربات‌های Serve می توانند تا ۵۰ پوند بار را حمل کنند و با یک بار شارژ در تمام روز کار کنند. هر کدام می‌توانند دو کیسه خرید بزرگ یا چهار پیتزای بزرگ را در جعبه بار خود جای دهند.

علی کاشانی، یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل این شرکت، می‌گوید: «ما در حال جابجایی ۲ کیلوگرم کالا در خودروهای دو تنی هستیم و این خیلی منطقی نیست. این کار فوق العاده ناکارآمد است.»

وی افزود: «بر این اساس این استارت اپ تصمیم گرفت تا ضمن حل این مشکل، انسان را از چرخه تحویل کالا هم حذف کند.»

کاشانی افزود: «اتکا به اپراتور از راه دور برای ایمنی روبات‌های تحویل غذا به این معنی است که باید روی شبکه‌های LTE صد درصد قابل اعتماد و ۱۰۰ درصد اپراتورهای بدون اشتباه حساب کنید، که دستیابی به هر دو به طور مداوم غیرممکن است. در نظر بگیرید چه اتفاقی می‌افتد وقتی یک وضعیت ایمنی نیاز به توجه انسان دارد، اما ویدیو به تأخیر می‌افتد یا اتصال قطع شده است! با ربات‌های سطح ۴، برای اطمینان از ایمنی، نیازی به حضور انسان‌ها نیست.»

استارت اپ Serve که از دسامبر سال گذشته میلادی شروع به عرضه نسل بعدی ربات‌های خود کرده بود می‌گوید اخیراً اولین تحویل خود را در سطح ۴ خودمختاری کامل کرده است که می‌تواند تا زمانی که شرایط خاصی وجود داشته باشد، به طور خودکار رانندگی کند و نیازی به کنترل انسان نباشد.

کاشانی گفت: «ربات‌های این استارت‌آپ در حال حاضر دارای قابلیت سطح ۴ در برخی از محله‌های لس‌آنجلس مانند هالیوود هستند که Serve از سال ۲۰۱۸ در آنجا فعالیت می‌کند.»

وی ادامه داد: «وقتی ربات در منطقه‌ای قرار می‌گیرد که در آن سطح ۴ فعال است، فید ویدیویی از راه دور خاموش می‌شود و ربات به صورت مستقل و بدون نیاز به حضور انسان در حلقه به حرکت ادامه می‌دهد. ربات‌ها در صورت نیاز همیشه می‌توانند درخواست کمک کنند، مثلاً اگر به چیزی غیرمنتظره برخورد کنند. آنها همچنین هنگام عبور از تقاطع ها ویدیو را روشن می‌کنند. اما در اکثر مواقع آنها به صورت مستقل عمل می‌کنند.»

به گفته کاشانی تا زمانی که وسایل نقلیه خودران به سطح ۵ نرسند، که تحت آن سیستم می تواند در همه شرایط بدون انسان کار کند، همیشه پرچم بلندی در انتهای آن نصب خواهد بود تا مردم از حضور ربات در معبر مطلع باشند.

وی گفت: «روبات‌های جدید Serve به طیف وسیعی از حسگرهای فعال، مانند سنسورهای فراصوت و حسگرهای غیرفعال مانند دوربین‌ها برای کمک به حرکت در پیاده‌روهای شلوغ مجهز هستند.»

این استارت‌آپ همچنین قابلیت‌های خاصی را برای ربات‌های خود مانند جلوگیری از تصادف خودکار، جلوگیری از برخورد خودرو و ترمز اضطراری ایمن ایجاد کرده است. این شرکت در ماه گذشته مبلغ ۱۳ میلیون دلاری جذب کرده است که به گفته او برای تأمین مالی برنامه های توسعه سریع در بخش های مشتریان جدید و مناطق جغرافیایی استفاده می شود.

کاشانی گفت: گام‌های بعدی Serve استقرار ربات‌های نسل بعدی خود در مناطق بیشتری است که با گسترش در لس‌آنجلس آغاز می‌شود.

منبع: سایت خبری محیط زیست ایران،

Check Also

نخستین کارخانه ربات انسان نما افتتاح می شود

نخستین کارخانه ربات انسان نما افتتاح می شود

احتمالا نخستین کارخانه ساخت ربات انسان نما در شهر سیلم در ایالت اورگان آمریکا در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *